Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Byliśmy skazani na wojny o granice

22 czerwca 2019 | Plus Minus | Katarzyna Płachta
W Belwederze dyskutowali profesorowie:  (od lewej) moderator Włodzimierz Suleja (IPN, Uniwersytet Wrocławski),  Grzegorz Nowik (Polska Akademia Nauk), Janusz Odziemkowski (UKSW w Warszawie), Waldemar Rezmer (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Bogusław Polak (Politechnika Koszalińska), Karol Olejnik (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: materiały prasowe
W Belwederze dyskutowali profesorowie: (od lewej) moderator Włodzimierz Suleja (IPN, Uniwersytet Wrocławski), Grzegorz Nowik (Polska Akademia Nauk), Janusz Odziemkowski (UKSW w Warszawie), Waldemar Rezmer (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Bogusław Polak (Politechnika Koszalińska), Karol Olejnik (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Ustępując po kolei Niemcom, Czechom, Litwinom, Ukraińcom, mielibyśmy Królestwo Kongresowe powiększone o część Małopolski. Państwo bez Suwałk, Sejn, Lubelszczyzny i Podlasia. Polska byłaby strzępem państwa.

Walka o granice 1918–1919" – to temat już 11. debaty belwederskiej zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP i Instytut Pamięci Narodowej. Historycy dyskutowali o sytuacji dopiero co odrodzonej Polski, która była zmuszona do rozpoczęcia wojen na kilku frontach jednocześnie. A była to wyłącznie zapowiedź znacznie poważniejszego konfliktu, który miał przyjść ze wschodu, ze strony bolszewików. Debatę historyków zainicjowali wystąpieniami doradca prezydenta Bogusław Winid oraz prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Bogusław Winid, doradca prezydenta

Zaczniemy zaraz 11. już debatę historyków w Belwederze. Nasze dyskusje dotarły do najbardziej interesujących, kulminacyjnych momentów. Podczas ostatniego spotkania rozmawialiśmy o procesie odbudowy odradzającego się państwa polskiego, kształtowaniu się różnych ośrodków władzy. Dzisiejsze spotkanie ma dotyczyć polskiej walki o pamięć, niepodległość i granice.

Sto lat temu czerwiec 1919 roku był dla nas dobry. Zatrzymaliśmy ofensywę ukraińską pod Czortkowem. Wilno, Nowogródek, Grodno i Pińsk były już w rękach polskich. Trochę gorzej szło nam w Paryżu, gdzie Niemcy zgłaszali swoje wątpliwości jeszcze przed 28 czerwca [podpisaniem traktatu wersalskiego – red.]. Ale generalnie czerwiec był dobrym momentem. Dlatego bardzo się cieszymy, że są z nami znakomici historycy, którzy przybliżą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11387

Wydanie: 11387

Zamów abonament