Nasza emerytura z wielu źródeł
Jak działa polski system emerytalny? Prześwietlamy jego funkcjonowanie i wskazujemy, jak zabezpieczyć się na starość.
Przed 1999 rokiem każdy pracownik zatrudniony na etat czy osoba prowadząca działalność gospodarczą płacili jedną składkę ubezpieczeniową przekazywaną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Reforma z 1999 roku to zmieniła. Zamiast jednego zusowskiego worka powstał Fundusz Ubezpieczeń Społecznych z czterema rodzajami funduszy. Jedną składkę podzielono na: emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową.
Od tego momentu w Polsce istnieje emerytalny system zdefiniowanej składki. Wielkość przyszłej emerytury zależy od wysokości wszystkich wpłaconych składek oraz dalszego oczekiwanego trwania życia. Im dłużej pracujemy i wpłacamy więcej składek, a zarazem im krócej będziemy otrzymywali emeryturę, tym wyższe będzie to świadczenie.
Będąc ubezpieczonym w ZUS, odprowadzamy między innymi składki na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 19,52 proc. (niemal jedną piątą naszej pensji), przy czym istnieje górny limit jej wysokości. Nie może być ona wyższa niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W tym roku granicą wynagrodzenia, do której odprowadza się składki emerytalną i rentową, jest 142 950 zł.
Obietnica z ZUS
W ZUS nasze pieniądze są odpowiednio rozdzielane. Największa część, a dokładnie 12,22 proc., wynagrodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta