Pracodawcy z dodatkowym obowiązkiem
Wdrażając pracownicze plany kapitałowe przedsiębiorcy będą musieli się zmierzyć z dodatkowymi zadaniami. Warto dobrze się do tego procesu przygotować.
Za utworzenie pracowniczego planu kapitałowego (PPK) w firmie jest odpowiedzialny pracodawca i to głównie na niego czekają nowe obowiązki wiążące się z wprowadzeniem PPK.
Najbardziej istotne kwestie we wdrożeniu PPK z punktu widzenia przedsiębiorcy to: wybranie instytucji finansowej do zarządzania PPK, zabudżetowanie dodatkowych kosztów, zapisanie pracowników do programu oraz dostosowanie systemów kadrowo-płacowych.
Pierwsze PPK ruszą z początkiem lipca, w największych firmach, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Jednak realny wpływ nowych przepisów na rynek pracy zacznie być odczuwalny pod koniec tego roku, gdy na konta pracowników w PPK wpłyną pierwsze wpłaty.
W kolejnych etapach do programu włączane będą coraz mniejsze firmy i ich pracownicy. Od stycznia 2021 r. obowiązek wprowadzenia PPK obejmie już niemal wszystkich pracodawców (wyłączeni będą nieliczni).
Dostosować firmowy system
Zatem od 1 lipca 2019 r. największe firmy zatrudniające co najmniej 250 osób będą musiały wdrożyć w swoich systemach pracownicze plany kapitałowe. Mniejsza firma może wcześniej przystąpić do PPK, jeżeli należy do grupy kapitałowej, w której największy podmiot spełnia wymagania kadrowe.
Firma musi spełniać szereg nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta