Usuwanie drzew lub krzewów z terenów w pobliżu lotnisk
Od 1 kwietnia 2019 roku obowiązują nowe zasady dotyczące przeszkód lotniczych.
Usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości; a także za zgodą właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego (tj. urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń podobnych) – jeżeli drzewo lub krzew zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń – art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (u.o.o.p). Art. 83f ust. 1 tej ustawy przewiduje jednocześnie szereg wyjątków od obowiązku uzyskania zezwolenia. Jeden z nich dotyczy drzew lub krzewów stanowiących przeszkody lotnicze, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu (art. 83f ust. 1 pkt 9 u.o.o.p.). W takim przypadku art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody nie ma zastosowania i należy sięgnąć do innej regulacji.
Przeszkody lotnicze
Zgodnie z ustawą z 3 lipca 2002 roku – Prawo lotnicze (dalej Prawo lotnicze lub ustawa) przeszkodami lotniczymi są obiekty sztuczne lub naturalne, spełniające określone warunki co do wysokości lub położenia. Zaliczają się do nich:
- obiekty wyższe niż wysokości określone przez wyznaczone powierzchnie ograniczające przeszkody (wynikające z przepisów wykonawczych),
- obiekty o wysokości od 100 m powyżej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta