Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób jednostki samorządu terytorialnego mogą finansować sport?

23 lipca 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Dotacje celowe dla klubów, tworzenie rad sportu, ustanowienie i finansowanie stypendiów, nagród i wyróżnień za osiągnięte wyniki – to ustawowe formy wspierania sportu przez samorządy.

Zgodnie z ustawą o sporcie - tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi sportu stanowi zadanie własne jednostek samorządu terytorialnego. Warunki i tryb udzielania finansowania podmiotom prowadzącym działalność sportową muszą zostać określone przez odpowiednią radę w uchwale stanowiącej akt prawa miejscowego. Szczególnym wymogiem, który musi zostać zrealizowany w takiej uchwale jest wskazanie celu publicznego, który będzie osiągała jednostka samorządu terytorialnego poprzez udzielanie takiej pomocy (art. 27 ust. 2 ustawy).

Klauzula generalna

Pojęcie „celu publicznego" ma charakter klauzuli generalnej. Nie jest ono zdefiniowane na poziomie ustawowym. Prawodawca lokalny powinien jednak wskazać wprost co chce osiągnąć stanowiąc akt prawa miejscowego. Wyznaczając takie cele należy brać pod uwagę społeczną użyteczność i dobro wspólnoty samorządowej podejmowanych działań w zakresie wspierania lokalnego sportu.

Nie jest dopuszczalna sytuacja w której transfery środków publicznych dokonywane na podstawie uchwały przynosiłyby korzyści tylko podmiotom bezpośrednio zainteresowanym w ich uzyskaniu. Oznaczałoby to, że takie prawo miejscowe służyłoby celom prywatnym, których przeciwieństwem są cele publiczne. Stąd konkretyzacja „celu publicznego" będzie dokonywana w oparciu o całokształt przepisów przyjętych przez organ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11413

Wydanie: 11413

Spis treści

Reklama

Zamów abonament