Zalegalizowanie nadbudowy domu wymagało zastosowania właściwych przepisów
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, jakie regulacje stosować, gdy roboty budowlane zakończono przed wejściem w życie ustawy – Prawo budowlane z 1994 roku.
Budynek mieszkalny w Warszawie został wybudowany w 1948 r. na podstawie pozwolenia na budowę. W pierwotnym kształcie był to dom jednorodzinny. W 1984 r. jego współwłaściciel uzyskał pozwolenie na nadbudowę. Roboty zostały jednak wykonane niezgodnie z projektem, zatwierdzonym decyzją o pozwoleniu na budowę.
W 2013 r. do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego wpłynęło podanie współwłaścicielek nieruchomości o zalegalizowanie dokonanej nadbudowy. Postanowieniem, wydanym w 2014 r. na podstawie art. 56 ustawy z 1974 r. – Prawo budowlane, PINB zobowiązał je do przedłożenia inwentaryzacji budowlanej, zawierającej ocenę techniczną prawidłowości wykonanych robót budowlanych, ich zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi, opinię rzeczoznawcy d.s. przeciwpożarowych i zaświadczenia prezydenta miasta o zgodności inwestycji z miejscowym planem.
Istotne odstępstwa
Gdy żądane dokumenty zostały już złożone do akt, okazało się, że doszło do istotnych odstępstw od projektu budowlanego, na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta