Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymiarka do spłaszczenia struktury sądów powszechnych?

23 lipca 2019 | Prawo | Wojciech Hermeliński

Przepis rozporządzenia pozbawiony podstawy prawnej jest sprzeczny zarówno z prawem o ustroju sądów powszechnych, jak i z Konstytucją RP i nie może wiązać sędziów.

21 czerwca 2019 r. weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 18 czerwca 2019 r. – Regulamin urzędowania sądów powszechnych (DzU z 2019 r., poz. 1141). Jak wskazano w tym rozporządzeniu, podstawę prawną do jego wydania stanowi art. 41 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (DzU z 2019 r., poz. 52, ze zm.), w myśl którego minister sprawiedliwości określi m.in. wewnętrzną organizację i porządek funkcjonowania sądów, szczegółowe zasady przydziału spraw, zasady ustalania składów wieloosobowych, porządek czynności w sądach, tok czynności administracyjnych, warunki i tryb udostępniania i przesyłania akt i dokumentów z akt.

Zakres upoważnienia do wydania rozporządzenia, który wynika z powyższego przepisu ustawy, jednoznacznie wskazuje, że na jego podstawie organ upoważniony, tj. minister sprawiedliwości, ma wydać przepisy, które mają zapewnić sprawne i szybkie działanie sądów z ekonomicznego punktu widzenia oraz rzetelnego wykonywania zadań powierzonych sądom.

Nieoczekiwanie w przepisach rozporządzenia znalazł się w § 118 (Rozdział 8 – „Orzeczenia") ustęp oznaczony jako 2. o następującej treści: „Wymienienie członków składu orzekającego obejmuje ich imiona i nazwiska poprzedzone wyrazami »sędzia« lub »sędziowie«, »asesor...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11413

Wydanie: 11413

Spis treści

Reklama

Zamów abonament