Pełnomocnik powiatu nie mógł być powołany na stanowisko p.o. dyrektora
Nie jest możliwe powierzenie pełnienia obowiązków przez organ administracji publicznej, jeżeli konkretny akt prawny nie przewiduje takiej możliwości Wyjątkiem mogą być jedynie nadzwyczajne okoliczności – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Działając na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym, zarząd powiatu powołał Jana Z. (dane zmienione), na pełniącego obowiązki dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ) – pełnomocnika zarządu powiatu.
Uchwałę zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, Barbara K. (dane zmienione), która od 2006 r. była zatrudniona w SP ZOZ na stanowisku radcy prawnego. Nowy dyrektor wręczył jej wypowiedzenie umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony, ale zdaniem skarżącej wypowiedzenie było bezskuteczne. Uchwała powołująca Jana Z. do „pełnienia obowiązków" dyrektora SP ZOZ, została bowiem podjęta bez podstawy prawnej.
Adwokat bez konkursu
Chociaż organ powiatu może zatrudniać i zwalniać kierowników jednostek organizacyjnych, nie ma to zastosowania do dyrektora SP ZOZ. Obowiązują tu przepisy ustawy z 2011 r. o działalności leczniczej, w której nie ma określenia: „powierzenie pełnienia obowiązków kierownika". Skoro ustawodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta