Place miejskie pełne życia
Place wielkich ośrodków w obecnej formie wywodzą się z renesansowych miast włoskich, gdzie w czasach odrodzenia sięgnięto do antycznych rozwiązań, udoskonalając ich formę.
Zagospodarowanie placów miejskich stanowi dziś ważne wyzwanie urbanistyczne, jednocześnie bywa szansą dla miast na rozwój życia publicznego, towarzyskiego, kulturalnego, turystycznego.
– Plac miejski pełnił zawsze wiele istotnych funkcji społecznych. Od początku istnienia miast place pozostają obok ulic najważniejszym elementem przestrzeni publicznej – mówi dr Tomasz Sławiński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
– Dzisiejsze place spełniają podobną rolę, co place w starożytnej Grecji czy Rzymie. Tradycyjnie pozostały one miejscem, gdzie mieszkańcy mogą się spotkać, spędzać czas wspólnie, budować społeczeństwo obywatelskie. Wzmożone zainteresowanie placami w Polsce wiąże się po części z odzyskaniem wolności życia publicznego i społecznego po 1989 r. – ocenia ekspert.
W średniowieczu plac znajdował się zwykle w centralnej części miasta, służył najczęściej wymianie handlowej, zbiegały się na nim główne drogi; miejsce to nazywano rynkiem. Przy rynku miejskim znajdował się ratusz i kamienice najbogatszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta