Oby Senat poprawił ustawę „środowiskową” – w interesie obywateli
Przyjęta przez Sejm nowela pogarsza standard prawa do sądu w sprawach środowiskowych. Ponadto może ona naruszać dyrektywę EIA i konwencję z Aarhus – uważa ekspert.
19 lipca Sejm, po 10 dniach od wpływu projektu, przyjął nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku. Tempo prac nie było może rekordowe (zwłaszcza jak na obecną kadencję parlamentu), ale jak na wagę ustawy i tak poświęcono jej w Sejmie zbyt mało czasu. Wbrew uzasadnieniu nie skierowano do Sejmu projektu stricte technicznego, którego skutkiem będzie jedynie uproszczenie, przyspieszenie procedur.
Zaproponowane w nim zmiany prowadzą bowiem prostą drogą do pozbawienia mieszkańców prawa do zabrania głosu w procedurach zmierzających do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a zatem w procedurach de facto najistotniejszych dla nich w całym procesie inwestycyjnym. Pozytywna decyzja środowiskowa sprawia, że uzyskanie warunków zabudowy i pozwolenia na budowę jest już raczej formalnością.
Przyjęta przez Sejm propozycja rządowa zakłada, że o tym, kto będzie stroną postępowania środowiskowego, decydować będzie odległość od „terenu realizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta