Sprzedaż mieszkań w dół, ale ceny nadal w górę
Przy wciąż silnym popycie i wysokich kosztach wykonawstwa trudno oczekiwać korekty deweloperskich cenników. Wyższe ceny rekompensują firmom spadek liczby sprzedanych lokali. ADAM ROGUSKI
Co będzie się działo z cenami mieszkań – to podstawowe pytanie, na które odpowiedź chcą poznać osoby myślące o zakupie lokum na własny użytek bądź jako inwestycję. Według najnowszych analiz trudno oczekiwać stabilizacji, a tym bardziej spadku. Eksperci przytaczają kilka argumentów na poparcie tej tezy.
– Nastroje konsumentów są bardzo optymistyczne, co pokazują badania GUS. Polacy są skłonni do dużych zakupów. Na lokatach trzymają ponad 300 mld zł, a zważywszy na niskie stopy procentowe i inflację, są skłonni szukać relatywnie bezpiecznych form lokowania pieniędzy, a tak postrzegane są nieruchomości – mówi Katarzyna Kuniewicz, dyrektor działu badań rynku mieszkaniowego JLL. – Ten potencjalny popyt i realna sprzedaż mieszkań rosły zgodnie, zwłaszcza dokąd działał program Mieszkanie dla Młodych, po czym po I kwartale 2018 r. wykresy się rozjechały. Powód to dynamiczny i odczuwalny wzrost cen mieszkań. Odczuwalny, bo lokale drożeją szybciej niż płace, co powstrzymuje wielu ludzi od zakupów mimo tej dużej chęci – tłumaczy ekspertka.
Marża musi się zgadzać
Wzrost cen obserwowany od połowy 2017 r. ma uzasadnienie – to skokowa zwyżka kosztów materiałów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta