Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązki organu związane z przekazywaniem skargi do sądu

06 sierpnia 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

W ramach autokontroli organ jest uprawniony do uwzględnienia skargi w całości. Nie jest możliwe uwzględnienie tylko części zarzutów zgłaszanych przez stronę.

W wypadku kontroli nad działalnością administracji publicznej sprawowaną przez sądy zasadą jest wnoszenie skargi (lub innego pisma inicjującego postępowanie przed sądem) za pośrednictwem organu, którego działanie jest kwestionowane. Celem takiego rozwiązania jest umożliwienie przeprowadzenia tzw. autokontroli i uznania żądania zawartego w skardze jeszcze przed przekazaniem jej do sądu. Jednocześnie taki model postępowania stwarza ryzyko, że na skutek celowego działania organu lub na skutek niedbalstwa takie pismo procesowe nie zostanie przekazane w terminie.

Dopuszczalność skargi

Postępowanie przed wojewódzkim sądem administracyjnym inicjowane jest poprzez wniesienie skargi. Prawo do wystąpienia z takim pismem procesowym przysługuje stronie, prokuratorowi lub rzecznikowi praw obywatelskich, albo rzecznikowi praw dziecka na podst. art. 50 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.).

Przed wniesieniem skargi należy skorzystać z środków zaskarżenia przysługujących stronie na etapie postępowania administracyjnego. Stąd dopuszczalne jest jedynie zaskarżenie decyzji lub postanowień ostatecznych wydanych najczęściej przez organ orzekający w II instancji (zob. art. 52 p.p.s.a.). Od tej zasady ustawa dopuszcza wyjątek: jeżeli od rozstrzygnięcia wydanego w I instancji przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, to dopuszczalne jest wniesienie skargi do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11425

Wydanie: 11425

Spis treści

Rzecz o zdrowiu

Zamów abonament