Pojęcia zamieszkania i zameldowania nie należy utożsamiać
Organ stanowiący może przyznać dotację na dzieci spoza terenu gminy. I nie jest uprawniony do ograniczenia podmiotowego w stosunku do dzieci niezameldowanych na jej terenie.
∑ Gmina planuje podjąć nową uchwałę w sprawie dotowania żłobków. Chcemy wprowadzić zapisy o dotowaniu dzieci zamieszkałych i zameldowanych na terenie naszej gminy (obowiązek ma też dotyczyć rodziców). W uzasadnieniu projektu wskazujemy ustawę o finansach publicznych (oszczędne wydatkowanie) i ustawę o samorządzie gminnym która zakłada samodzielność gminy. Czy będzie to prawnie uzasadnione?
W pytaniu przytoczono dwa akty prawne, tj. ustawę z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz ustawę z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. W przypadku pierwszej z ustaw, zapewne chodzi o art. 44 ust. 3, gdzie ustawodawca postanowił, że wydatki publiczne powinny być dokonywane:
∑ w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad:
- uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
- optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów;
∑ w sposób umożliwiający terminową realizację zadań;
∑ w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
Niewątpliwie jest to jedna z fundamentalnych zasad dotycząca gospodarki finansowej jednostek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta