Startupy znad Wisły rozpychają się na świecie
Polskie laboratorium sztucznej inteligencji wesprze Anglików w walce ze zjawiskiem narastającej przemocy związanej z brexitem. To potwierdzenie potencjału drzemiącego w krajowych startupach. katarzyna kucharczyk
Od początku roku jesteśmy świadkami serii sukcesów polskich spółek technologicznych. Ich wyznacznikiem w sektorze startupowym są kolejne rundy inwestycyjne. Niekwestionowany lider to DocPlanner, któremu udało się pozyskać rekordowe 344 mln zł. W kolejnych miesiącach na rynku startupów też będzie gorąco.
– Mocno wierzymy w potencjał Polski. Mamy tutaj coraz więcej innowacyjnych technologicznych startupów o realnym globalnym potencjale – podkreśla Wojciech Fedorowicz, partner zarządzający TDJ Pitango Ventures.
Sztuczna inteligencja wkracza do akcji
Co drugi polski startup decyduje się na sprzedaż usług lub produktów za granicą –wynika z najnowszego raportu fundacji Startup Poland. Na tle przeciętnego polskiego przedsiębiorstwa to rewelacyjny wynik – według danych GUS zaledwie 5 proc. małych lub średnich firm eksportuje towary, a tylko 1 proc. świadczy poza krajem swoje usługi.
Największy odsetek startupów działa w sektorze nowych technologii. Wykorzystują sztuczną inteligencję, internet rzeczy i analizę big data. Za oceanem skutecznie rozpycha się wrocławski DataWalk, który dzięki analizie dużych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta