Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Diabeł tkwi w neuronach

10 sierpnia 2019 | Plus Minus | Michał Szułdrzyński

Urządzeniem, które zrewolucjonizowało rozrywkę, był pilot. Kilka dekad temu wymyślono proste urządzenie, dzięki któremu można było zmieniać kanały w telewizji bez wstawania z kanapy. Wówczas sieci telewizyjne szybko musiały całkowicie zmienić swoje myślenie o tym, co przedstawiają widzom. Później były przenośne odtwarzacze muzyczne, iPody i popularne mp3, dziś tę rolę przejęły smartfony. 
Za pomocą aplikacji w smartfonie zmieniamy muzykę w domowej wieży hi-fi, używamy go do sterowania klimatyzacją czy włączaniem pieca. Robot kuchenny albo piekarnik sterowany przez specjalną aplikację przestaje już zaskakiwać i znajduje się w coraz większej liczbie domów.

Z kolei parę lat temu zarządzanie cyfrowymi urządzeniami zmienił wynalazek asystenta głosowego. Apple, Amazon i Google ścigały się na usługi, dzięki którym można wydawać głosowo komendy.

Pomysłów nie brakowało. Projektowano różne piloty, zdalne sterowanie, komendy głosowe, śledzenie ruchu gałek ocznych, ale jak dotąd jeszcze nikt nie upowszechnił technologii sterowania urządzeniami bezpośrednio za pomocą myśli.

Aż do chwili, gdy trzy lata temu pojawił się pomysł Elona Muska na budowę neuralinku. Dopiero co w Kalifornii milioner wraz z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11429

Wydanie: 11429

Zamów abonament