Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dojne krowy systemu

13 września 2019 | Opinie

Dr Tomasz Teluk Kilkanaście milionów Polaków – właściciele małych i średnich firm oraz ich rodziny – pozostaje bez politycznej reprezentacji swoich interesów. Wraz
z kolejnymi wyborami to się niestety nie zmieni – pisze filozof i przedsiębiorca.

 

Nie ma chyba drugiej tak licznej i tak marginalizowanej grupy społecznej. Mimo kluczowej roli, jaką odgrywają w gospodarce, ich interesy są zawsze na dalekim miejscu. Mało tego, w perspektywie planowania kolejnych budżetów stają się oni bezpośrednimi sponsorami socjalnych programów lansowanych przez partie. Przedsiębiorcy – bo o nich mowa – od czasu transformacji ustrojowej są konsekwentnie ignorowani przez największe ugrupowania.

Każdy rząd wylicza...

W naszym kraju funkcjonuje więcej niż 1,9 mln małych firm. To 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce. Wytwarzają one ponad połowę produktu krajowego brutto. 96 proc. z nich to mikrofirmy. Zatrudniają bezpośrednio 3,7 mln Polaków, pośrednio utrzymując całe rodziny. To prawie 70 proc. wszystkich pracujących w sektorze prywatnym.

Jak to możliwe, że są pozostawieni sami sobie? Prawodawca dba o to, aby karuzela zmian przepisów kręciła się nieustannie. Urzędy finansowe dokręcają śrubę, więc najmniejsi muszą uważać, aby się gdzieś nie potknąć. Przedsiębiorcy wolą pracować, niż narzekać, bo w odróżnieniu od polityków wiedzą, że dobrobyt bierze się z pracy, a nie z pieniactwa.

Oczywiście każdy rząd chętnie wylicza, ile dobrego robi dla drobnego biznesu, ale każdy, kto choć raz wziął się za działalność gospodarczą, dobrze wie, że to nieprawda. Wprowadzona w tym roku konieczność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11457

Wydanie: 11457

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament