Polska energetyka stawia na nowoczesne systemy łączności
Kluczowa dla bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii elektrycznej jest łączność w sytuacjach krytycznych. Dotychczasowe systemy, powstałe w latach 90., przestają wystarczać. Nowe możliwości daje technologia LTE 450. Jeremi Jędrzejkowski
O przyszłości energetyki w Polsce w dobie szybkiego rozwoju nowych technologii – skierowanych zarówno do indywidualnych użytkowników, jak i do przemysłu – które wymagają niezawodnego zasilania w energię elektryczną, a także o praktycznych zastosowaniach w sektorze technologii mobilnych, opartych na standardzie LTE, rozmawiali w Warszawie politycy, szefowie największych spółek z branży oraz eksperci podczas dwudniowej konferencji „SMART ENERGY powered by LTE 450".
PGE Systemy, spółka odpowiadająca za systemy IT w Grupie Kapitałowej PGE, prowadziła pilotaż systemu łączności krytycznej, który ma wykorzystywać na rzecz sektora energii technologię LTE w paśmie 450 MHz. Testy mają potwierdzić pełną funkcjonalność komunikacji dyspozytorskiej o znaczeniu krytycznym, m.in. w trybach Push to Talk (PTT) i Push to Video (PTV). Ta sama sieć posłuży też do transmisji danych automatyki elektroenergetycznej i odczytu liczników.
Testy miały miejsce w Augustowie, Warszawie i Wrześni. Wykorzystanie technologii LTE w paśmie 450 MHz umożliwia transmisję danych o poziomie zabezpieczeń znacząco wyższym niż sieć publiczna.
Wyzwania dla sektora
Uczestników spotkania przywitał Krzysztof Tchórzewski, minister energii,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta