Ostateczne decyzje zapadną w styczniu
Nowe banki w Warszawie i Kijowie
Ostateczne decyzje zapadną w styczniu
Inicjatywa powołania Polsko-Białoruskiego Banku "Slavia" SA w Warszawie zrodziła się już półtora roku temu i była popierana przez władze obu krajów. Od tego czasu jednak zmieniały się rządy, niektórzy kandydaci na udziałowców wycofywali się i banku jak nie było, tak nie ma. Przyspieszenia nabrała natomiast inicjatywa utworzenia banku polskoukraińskiego.
Bezpośrednie sąsiedztwo i możliwość robienia wspólnych interesów stwarzają wielkie szanse dla banku dewizowego, który obsługiwałby nie tylko polsko-białoruskie transakcje handlowe, ale również transakcje polskich przedsiębiorstw z partnerami z innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. W przyszłości byłoby możliwe przejście na rozliczenia w walutach narodowych. Zdaniem dr. Ryszarda Tupina, przewodniczącego komitetu założycielskiego banku, białoruscy przedsiębiorcy są również z ainteresowani rozliczaniem przez bank transakcji z firmami z Europy Zachodniej.
Głównym udziałowcem Banku "Slavia" ze strony polskiej ma być Bank Handlowy w Warszawie SA, który zadeklarował chęć wniesienia kapitału wartości 2, 5 mln dol. Zainteresowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta