Ameryka za cudze pieniądze
Ameryka za cudze pieniądze
Jolanta Kessler-Chojecka
Aby zrozumieć niezwykły mit Ameryki, fenomen jej rozwoju ekonomicznego i cywilizacyjnego, trzeba wciąż pamiętać, że jest to kraina, do której od ponad dwóch wieków dążą ludzie i kapitały z całego świata.
Od początku zasiedlania Ameryki, jej rozwój zasilany był potężnymi inwestycjami angielskimi. Ku chwale korony angielskiej budowano pierwsze linie kolejowe, organizowano banki, pocztę i telegraf, instytucje prawne. Ta niezbędna bazowa infrastruktura dała logiczne ramy dla rozwoju potężnej ekonomii. Młode państwo, które po wojnie secesyjnej usamodzielniło się od Anglii, znacjonalizowało wiele z tych pierwszych inwestycji, by już nigdy więcej nie powtórzyć świętokradczego naruszenia prawa własności. Wyjątkiem było znacjonalizowanie przedsiębiorstw niemieckich po pierwszej wojnie światowej, jako gwarancji spłaty przez Niemcy odszkodowań wojennych. Dziś USA cieszą się wspaniałą opinią u inwestorów, jako kraj stabilny politycznie, w którym nie grozi nacjonalizacja prywatnego mienia.
Logiczna cywilizacja
Kiedy lądowałam wspaniałym Boeingiem na eleganckim, spokojnym lotnisku Dulles pod Waszyngtonem, czułam jak wchłania mnie logiczna cywilizacja amerykańskiego molocha. Jego historia, kreowana przez dwa stulecia przez awanturników, bohaterów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta