Z tajemnic Układu Słonecznego
Z tajemnic Układu Słonecznego
Wojciech Rostafiński
Asteroidy
Mamy zdjęcie drugiego asteroidu, stosunkowo małego ciała kosmicznego, których tysiące krążą na eliptycznych orbitach w naszym Układzie Słonecznym. W sierpniu "zaszczytu spotkania amerykańskiego statku kosmicznego i pozowania do fotografii" dostąpił asteroid Ida oznaczony w katalogach astronomicznych numerem 243. Asteroidy otrzymywały numery w miarę jak były odkrywane; numer 1 nosi Ceres, planetka o średnicy 750 km odkryta w 1801 roku. Ida została odkryta niedługo potem, a Gaspra, którego zdjęcia otrzymaliśmy w czerwcu ubiegłego roku, otrzymała w 1916 roku numer 951.
Tak jak uprzednio zdjęcia Gaspry, zdjęcie Idy zaskoczyło naukowców. Jak Gaspra, Ida nie ma ostrych skał ani pęknięć, ale ma jakieś gigantyczne wyżłobienia. Oceniając nieregularny kształt obu asteroidów należy sądzić, że oba są częścią jakichś większych ciał kosmicznych, które uderzone w praczasach, zostały rozbite. Nadto, najwyraźniej powierzchnie ich obu są pokryte grubą warstwą "piasku" kosmicznego. Z pewnością wynika to z ciągłego, od setek milionów lat, bombardowania przez mikrometeoryty. Niezależnie od tego widać wiele dużych i małych kraterów powstałych w wyniku uderzeń.
Asteroidy, czyli planetoidy (z greckiego niby-gwiezdne i niby-planetarne ciała) to bryły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta