Jak cedry na Saharze
Jak cedry na Saharze
Przedłużyć trwanie życia: to stało się już możliwe. Przynajmniej u zwierząt. A niedługo, być może, także u człowieka. W ciągu kilkudziesięciu lat średnia długość życia uległa podwojeniu. Niebawem osiągnie 85 lat. Jednak żadna istota ludzka nie żyła dłużej niż 120 lat -- poza wyznaczoną biologicznie granicę. Nie udało się też zatrzymać procesu starzenia. Czy jest nadzieja, że uda się faustowskie marzenia kiedykolwiek skonkretyzować? Naukowcy nie tracą wiary. W wielu instytutach naukowych na świecie opracowuje się nowe metody przedłużenia życia ludzkiego. Oto sześć generalnych zasad tej futurystycznej gerontologii.
Stosować dietę "MŻ"
Dieta hipokaloryczna, czyli niedożywienie albo -- dokładniej mówiąc -- dieta uboga w kalorie, chociaż wyważona, sprawia, że żyje się dłużej. Szczury poddane diecie hipokalorycznej -- w czasie eksperymentu w jednym z instytutów kalifornijskich -- przekroczyły próg życia 1000 dni, wiele z nich osiągnęło wiek 1800 dni, co odpowiada 150-180 latom życia człowieka. A ponieważ szczury są, tak jak my, ssakami, istnieją szanse przeprowadzenia podobnych doświadczeń na ludziach. Obecnie prowadzone są badania na małpach.
Już dawno naukowcy stwierdzili, że istnieje związek między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta