Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszystkie grzechy ukraińskiej bezpieki

12 października 2019 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
Funkcjonariuszy departamentów odpowiedzialnych za walkę z korupcją, przestępczością zorganizowaną oraz za kontrwywiad gospodarczy oskarża się  o zastraszanie przedsiębiorców i wymuszanie  od nich pieniędzy. Na zdjęciu uroczyste obchody 25. rocznicy powstania Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Kijów, 2017 r.
źródło: Mikhail Palinchak/TASS/getty images
Funkcjonariuszy departamentów odpowiedzialnych za walkę z korupcją, przestępczością zorganizowaną oraz za kontrwywiad gospodarczy oskarża się o zastraszanie przedsiębiorców i wymuszanie od nich pieniędzy. Na zdjęciu uroczyste obchody 25. rocznicy powstania Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Kijów, 2017 r.
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Korupcja, przemyt, tortury i wymuszanie haraczy – to tylko niektóre zarzuty wysuwane pod adresem Służby Bezpieczeństwa 
Ukrainy. Jej reforma może być najważniejszym zadaniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

W kwietniu zeszłego roku na jednej z ulic Kijowa uzbrojeni funkcjonariusze Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) zatrzymali samochód, w którym jechał oficer kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandr Karamuszka. Jeden ze śledczych odczytał mężczyźnie paragrafy kodeksu karnego, na podstawie których został zatrzymany, po czym nakazał przeszukanie auta. Znaleziono w nim m.in. pliki dolarów, narkotyki, kilka tablic rejestracyjnych oraz naboje.

Jak ustalili funkcjonariusze NABU, Karamuszko, który był odpowiedzialny za deportowanie osób nielegalnie przebywających na Ukrainie, w zamian za łapówki pozwalał im pozostawać w kraju. Łącznie od 16 cudzoziemców otrzymał 50 tys. dol. Ukraińscy dziennikarze szybko odkryli też, że młody oficer zarabiający miesięcznie równowartość 300 dol. jest posiadaczem dużego domu na przedmieściach Kijowa oraz kilku luksusowych samochodów. Co więcej, jego rodzinie bez większych problemów udało się uzbierać ponad milion hrywien (ok. 160 tys. zł) kaucji, dzięki czemu mógł opuścić areszt. Oficerowie SBU od lat są „bohaterami" dziesiątek podobnych afer, które wywołują coraz większe oburzenie Ukraińców.

Służba poza kontrolą

SBU zatrudnia 30 tys. funkcjonariuszy – siedem razy więcej niż brytyjska MI5 i cztery razy więcej niż izraelski Mosad. Formacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11482

Wydanie: 11482

Zamów abonament