Jak narysować strach
Dziennik Anne Frank rozpoczyna się w roku 1942. Pisze go trzynastoletnia niemiecka Żydówka, która przyjechała do Amsterdamu parę lat wcześniej, po tym jak naziści przejęli władzę w Niemczech. Jednak nazizm dociera wraz z wojną także do Holandii. Anne odczuwa to na własnej skórze – jako Żydówka nie może jeździć tramwajem, później nawet rowerem, nie ma wstępu do parku ani do kina. W końcu cała jej rodzina musi się ukryć, aby przeżyć. Właśnie te dwa lata ukrywania się przed Niemcami w jednym z amsterdamskich domów stały się głównym tematem „Dziennika", który zostawiła po sobie Anne Frank. Jej pamiętnik jest dziś jednym z najważniejszych świadectw Holokaustu czytanym na całym świecie, choć przecież nie napisał go artysta czy polityk, tylko nastolatka.
Kilkadziesiąt lat później pracę nad graficznym przedstawieniem historii dorastania młodej żydowskiej dziewczyny podjął się uznany reżyser Ari Folman we współpracy z ilustratorem Davidem Polonskym. Obaj pracowali już razem nad nagrodzoną Oscarem animacją „Walc z Baszirem". Po sukcesie filmu do twórców zgłosiła się fundacja Anne Frank Fonds z Bazylei, prosząc o stworzenie filmu animowanego na podstawie „Dziennika". Zamiast filmu ukazała się jednak powieść graficzna.
Folman i Polonsky próbują wejść w świat Anne i siódemki pozostałych ukrywających się Żydów. Bo oprócz Franków do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta