Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nerka od ręki

02 listopada 2019 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
Członkowie Falun Gong  od lat organizują inscenizacje,  by przekonać opinię publiczną  za granicą, że w Chinach istnieje system pobierania od więźniów narządów i handlu nimi. Na zdjęciu taka akcja w Brukseli, w 2006 r.
źródło: Forum
Członkowie Falun Gong od lat organizują inscenizacje, by przekonać opinię publiczną za granicą, że w Chinach istnieje system pobierania od więźniów narządów i handlu nimi. Na zdjęciu taka akcja w Brukseli, w 2006 r.

Chińskie szpitale zapewniają, że są w stanie dostarczyć ludzkie narządy 
do przeszczepu w dwa tygodnie. Nie byłoby to możliwe, gdyby Pekin 
na masową skalę nie pobierał ich od więźniów sumienia.

Chirurg przecina skórę pod żebrami wciąż świadomego mężczyzny leżącego na stole operacyjnym. Z powstałego krwawiącego nacięcia wyjmuje wątrobę, którą podnosi i wolno przekazuje asystującej mu pielęgniarce. Kobieta wkłada narząd do specjalnego pojemnika. Po jego zamknięciu podchodzi do policjanta trzymającego w ręku pliki banknotów. Otwiera pokrywę i pokazuje mężczyźnie wycięty przed chwilą organ. Ten z uznaniem kiwa głową, chowa pieniądze do torby i przekazuje ją kobiecie, która z kolei oddaje mu pojemnik z wątrobą.

Z pomocą takiej inscenizacji członkowie ruchu religijnego Falun Gong chcieli w 2015 r. uświadomić mieszkańców Tajwanu o przestępczym procederze, jakiego niemal codziennie mają się dopuszczać chińskie władze na ich współbraciach. Zdaniem lekarzy, obrońców praw człowieka i ekspertów organizacji pozarządowych Pekin stworzył działający od dekad system pobierania i sprzedawania narządów „wrogów" ustroju, mordowanych w więzieniach, aresztach, centrach reedukacji i obozach pracy. Niektórzy analitycy, opisując te działania, nie wahają się użyć słowa ludobójstwo.

Obóz pracy blisko szpitala

Doniesienia o tym, że ponad 2 mln chińskich więźniów może padać ofiarami handlu narządami do przeszczepów, pojawiają się od końca XX w. Do niedawna jednak nie wzbudzały dużego zainteresowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11499

Wydanie: 11499

Zamów abonament