Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wschód był bardzo niestabilny

02 listopada 2019 | Plus Minus | Katarzyna Płachta
O walce o granice dyskutowali w Belwederze profesorowie: (od lewej) prowadzący Włodzimierz Suleja (IPN, Uniwersytet Wrocławski), Janusz Odziemkowski (UKSW w Warszawie), Marek Kornat (PAN, UKSW), Karol Olejnik (UAM w Poznaniu)  i Mariusz Wołos (UP w Krakowie)
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
O walce o granice dyskutowali w Belwederze profesorowie: (od lewej) prowadzący Włodzimierz Suleja (IPN, Uniwersytet Wrocławski), Janusz Odziemkowski (UKSW w Warszawie), Marek Kornat (PAN, UKSW), Karol Olejnik (UAM w Poznaniu) i Mariusz Wołos (UP w Krakowie)

Wersal był sukcesem czy jednak porażką? Jaka była rozbieżność między aspiracjami zgłaszanymi przez stronę polską na konferencji pokojowej w Paryżu a ostatecznym rezultatem negocjacji oraz jakie możliwości stwarzało to Polsce do dalszej walki o granice?

Już po raz dwunasty historycy wzięli udział w debacie belwederskiej, zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta wraz z Instytutem Pamięci Narodowej. Tym razem była to druga część debaty pod hasłem „Walka o granice 1918–1919", gdzie dyskutowano o kluczowych wydarzeniach, które kształtowały sytuację militarną w pierwszych latach niepodległości. Debatę historyków poprzedziły wystąpienia Bogusława Winida, doradcy prezydenta RP, oraz dr. Mateusza Szpytmy, wiceprezesa IPN.

Bogusław Winid, doradca Andrzeja Dudy

Nasza poprzednia debata dotyczyła szeregu wydarzeń kształtujących naszą niepodległość w pierwszej połowie 1919 r. Omawialiśmy wówczas zagadnienia militarne, wojnę na Wschodzie z Ukraińcami. Rozmawialiśmy też o Zaolziu, o jednoczeniu ziem polskich oraz o pierwszym etapie konferencji wersalskiej. Dzisiejsze spotkanie stanowi kontynuację tej dyskusji. Nasi paneliści będą analizowali m.in. wydarzenia, które odbywały się w Wersalu. Wówczas odrodzona Rzeczpospolita miała już fundamenty, na których trzeba było budować naszą niepodległość i bronić jej. Ale wielkim wyzwaniem było też zapewnienie zjednoczenia wszystkich ziem polskich oraz scalenie polskiej armii.

Kiedy patrzę na to, co wydarzyło się dokładnie sto lat temu, to mam w pamięci dwa wydarzenia. Dokładnie 19 października 1919 r. odbyło się w Krakowie święto zjednoczenia polskiej armii....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11499

Wydanie: 11499

Zamów abonament