Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przynęta nad Berezyną

02 listopada 2019 | Plus Minus | Marek Kozubal
Józef Piłsudski  w Mińsku, 29 września 1919 r. Naczelnik siedzi na podwyższeniu
źródło: NAC
Józef Piłsudski w Mińsku, 29 września 1919 r. Naczelnik siedzi na podwyższeniu

W grudniu 1919 r. strona rosyjska zaproponowała, aby to Polska wskazała miejsce i czas rokowań pokojowych. 
Sprytna zagrywka z Borysowem miała dać Piłsudskiemu odpowiedź, co tak naprawdę planują bolszewicy.

 

Po wyprawie wileńskiej w kwietniu 1919 r. na terenach północno-wschodnich działały cztery grupy operacyjne, które 15 maja Józef Piłsudski postanowić zespolić we Front Litewsko-Białoruski. Dowódcą zgrupowania mianował gen. Stanisława Szeptyckiego, który wcześniej służył w armii austriackiej i Legionach Polskich, a od 16 listopada 1918 r. przez kilka miesięcy był szefem Sztabu Generalnego WP.

Ten front zasiliły głównie wojska z Wielkopolski, m.in. 15. Pułk Ułanów ppłk. Władysława Andersa, oddziały tzw. błękitnej armii generała Józefa Hallera. W sumie Szeptycki dysponował 12 tys. piechoty, 2 tys. kawalerii i 40 działami.

Latem Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego postanowiło zadać bolszewikom potężny cios i uderzyć na Mińsk oraz leżącą w jego pobliżu linię kolejową Połock–Mołodeczno–Mińsk–Łuniniec. Jej przejęcie oznaczałoby znaczne utrudnienie bolszewikom zebrania rozproszonych wojsk i ściągnięcia posiłków.

Mińsk w kleszczach

1 lipca polskie wojska ruszyły do ofensywy. 2. Dywizja Piechoty Legionów uderzyła na Wilejkę i oskrzydliła zgrupowanie bolszewickie w Mołodecznie. Następnie polskie oddziały zdobyły Łuniniec niedaleko Pińska. Po pierwszych sukcesach dowódca frontu zatrzymał natarcie, przegrupował siły i 1 sierpnia dał zielone światło ofensywie, której celem było zajęcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11499

Wydanie: 11499

Zamów abonament