Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Realna ulga czy bubel

25 listopada 2019 | Podatki i księgowość | Michał Górniak

W 2019 r. roku do ustawy o CIT dodane zostały przepisy, które umożliwiają ujęcie w kosztach hipotetycznej wartości odsetek od zwiększenia własnego kapitału. Niestety ulga jest tak skonstruowana, że daje niewielkie korzyści.

Wraz z początkiem obecnego roku do ustawy o CIT wprowadzono regulacje dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu hipotetycznej wartości odsetek od zwiększenia własnego kapitału. Aby być bardziej precyzyjnym, należy zacytować ustawodawcę: Kosztem jest „kwota odpowiadająca iloczynowi stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1 punkt procentowy oraz kwoty dopłaty wniesionej do spółki w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki".

Zaliczenie do kosztów takiej kwoty jest możliwe w roku wniesienia dopłaty lub podwyższenia kapitału rezerwowego lub zapasowego oraz w kolejnych dwóch bezpośrednio po sobie następujących latach podatkowych, przy jednoczesnym warunku, że zwrot dopłaty lub podział i wypłata zysku nastąpi nie wcześniej niż po upływie trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym ta dopłata została wniesiona do spółki albo została podjęta uchwała o zatrzymaniu zysku w spółce.

Pomysł nie jest polski

Nie jest to rozwiązanie innowacyjne w skali globalnej. Bynajmniej, nad jego funkcjonowaniem pochylili się w sposób kompleksowy m.in. autorzy znanego w środowisku eksperckim i akademickim raportu Mirrlees Review, pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11517

Wydanie: 11517

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament