Po 50. łatwiej o projekt niż o etat
Nawet wysoko wykwalifikowane, ambitne i aktywne zawodowo osoby 50+, określane coraz częściej jako silversi, mają niewielkie szanse, by znaleźć zatrudnienie na umowę o pracę. Powinny więc zawczasu zadbać o plan B.
Zdecydowana większość, bo 82 proc. z nich zamierza pracować po nabyciu praw do emerytury, i to chętnie w nowym miejscu, bo prawie 60 proc. myśli teraz o zmianie pracy. Wbrew pozorom, nie są to deklaracje młodych ludzi z pokolenia Y czy Z, ale wyniki badania tzw. silversów.
Tak określa się dzisiaj pokolenie 50+, a raczej jego aktywną (także zawodowo) część, która jest zaprzeczeniem negatywnych stereotypów związanych z tym wiekiem.
Ofiara sukcesu
Znaczna część dzisiejszych silversów to specjaliści i menedżerowie, którzy zaczynali karierę w czasach transformacji gospodarczej i często bardzo szybko awansowali. Takie osoby wzięły udział w badaniu, które na zlecenie firmy doradztwa personalnego Bigram i Essilor Polonia zrealizowała Cube Research pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej".
– Silversi to pokolenie polskiego sukcesu, które dzisiaj jest trochę jego ofiarą– twierdzi Piotr Wielgomas, prezes Bigram, komentując wyniki badania, które objęło ponad 450 polskich silversów. W większości dobrze wykształconych (90 proc. ma dyplom wyższej uczelni, a 59 proc. studia podyplomowe albo doktorat), znających dobrze angielski. Niemal każdy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta