Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak kusić ludzi i biznes

25 listopada 2019 | Życie Regionów | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Pod względem poziomu zamożności polskie miasta plasują się w ogonie Europy. Pomóc może tylko szybki 
rozwój gospodarki.

W Polsce mamy 19 obszarów metropolitalnych – wynika z klasyfikacji prowadzonej przez europejski urząd statystyczny Eurostat. To głównie stolice województw (z wyjątkiem woj. lubuskiego), a także Radom, Częstochowa, Tarnów i Bielsko-Biała.

Za obszar metropolitalny Eurostat uznaje te mikroregiony, gdzie żyje co najmniej 250 tys. osób, z czego połowa na terenach zurbanizowanych. W sumie w tak zdefiniowanych obszarach w Polsce mieszka 18,6 mln osób, czyli prawie połowa ludności. „Życie Regionów" sprawdziło, jak nasze metropolie wypadają na tle ok. 280 metropolii w UE.

Fatalna demografia

Okazuje się, że pod względem potencjału ludnościowego polskie obszary nie należą do europejskich czempionów. Tylko Warszawa z 3 mln mieszkańców jest w pierwszej dwudziestce największych aglomeracji (największy w UE jest Londyn – 14 mln mieszkańców), a 2,7-milionowa konurbacja katowicka plasuje się na 21. miejscu. Poniżej połowy unijnej stawki znalazła się połowa naszych metropolii.

Trudno czynić zarzut z tego, że nie każde duże miasto w Polsce jest wielkości Londynu. Ale spadająca liczba ludności jest już poważanym problemem. W UE dotyka depopulacja nieco ponad 60 obszarów, w Polsce – aż ośmiu (Katowice, Radom, Olsztyn, Częstochowa, Łódź, Kielce, Szczecin, Opole). Po części wynika to z ujemnego przyrostu naturalnego, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11517

Wydanie: 11517

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament