Dresiarzami Polska stoi
Wojciech Klemm reżyseruje „Lalkę" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, niby nie przepisując, nie dodając niczego, z pozoru zgodnie z treścią utworu, ale jednak trochę inaczej. Ze złożonych wątków tej wielkiej powieści Prusa pozostało bowiem niewiele. Przygniotły je dosadność, powierzchowność, przeciętność.
Bogactwo powieściowe „Lalki" zawiera w sobie polityczność na wielu poziomach. Do adaptatora należy wybór sfery tematycznej spośród złożonych obserwacji społecznych, licznych analiz na temat funkcjonowania państwa czy istoty pieniądza, jakich dokonał Prus. Tyle że powieściopisarz był sprytny i niejednoznaczny, jednym gestem potrafił zaprzeczyć drugiemu, jedną rozmowę przeciwstawiał innej. Wokulskim rządzi i miłość, i wykalkulowana ekonomia. Izabelą z kolei zarówno pycha, jak i pokrętnie rozumiany feminizm. A baronem Krzeszowskim w tym samym stopniu skostniały anachronizm co i liberalizm.
U Klemma ta niejednoznaczna polityczność sprowadzona zostaje do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta