Między Izaakiem Bablem i Mariem Puzo
Izaak Babel jest autorem „Opowiadań odeskich", „heroikomicznej sagi opisującej życie mieszkańców żydowskiej dzielnicy Odessy – Mołdawanki". Granica między fikcją i rzeczywistością jest dosyć płynna – prototypem Bablowskiego bohatera, Beni Krzyka, był Miszka Japończyk, żydowski gangster z Odessy z (poprzedniego) przełomu wieków. O nim z kolei jest całkiem zabawny rosyjski serial „Życie i przygody Miszki Japończyka".
Mario Puzo jest oczywiście autorem powieści „Ojciec chrzestny", na podstawie której nakręcono słynny film pod tym samym tytułem. Kilka tygodni temu sąd federalny uznał Rogera Stone'a, przyjaciela i doradcę prezydenta Donalda Trumpa, za winnego składania fałszywych zeznań i onieśmielania świadków. To było raczej do przewidzenia. Ale sensacją było to, że sędzia zabroniła ławie przysięgłych oglądania którejkolwiek części „Ojca chrzestnego". Podobieństwa byłyby najprawdopodobniej zbyt uderzające.
W ogłoszonym właśnie przez Izbę Reprezentantów dokumencie „Trump–Ukraina. Raport ze śledztwa w sprawie impeachmentu" około 150 razy występują dwie postacie, jakby wymyślone przez naśladowcę Babla i Puzo: Lev Parnas i Igor Fruman. Obydwaj od dawna są obywatelami USA,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta