O prawie do odliczenia VAT zdecyduje skład osobowy imprezy
Interpretacje fiskusa nie dają jasnej odpowiedzi na pytanie czy usługi organizacji spotkań wigilijnych dla pracowników i ich rodzin podlegają podatkowi od towarów i usług. Bartłomiej Senderowski, Sławomir Wnuczek
W związku ze zbliżającym się okresem świątecznym większość firm ma w swoich planach organizację różnego rodzaju spotkań wigilijnych i imprez świątecznych dla pracowników, co często wiąże się z poniesieniem niemałych wydatków. Co do zasady, wydatki poczynione na organizację takich spotkań, przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podatku naliczonego. Prawo do odliczenia VAT nie jest jednak w każdym przypadku klarowne i wymaga stosownej weryfikacji.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest określone art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Oznacza to, że brak związku poniesionego wydatku z działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT nie daje przedsiębiorcy prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Czy jest przełożenie na obroty
Wykładnia art. 86 ust. 1 dokonywana w dotychczasowej praktyce sądów administracyjnych i organów podatkowych, wprowadziła dwie kategorie związku wydatku z czynnościami opodatkowanymi. Związek taki dzieli się na bezpośredni i pośredni. O ile ten pierwszy większych wątpliwości interpretacyjnych nie budzi, o tyle drugi bywa dla podatników problematyczny. O związku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta