Nauczyciel akademicki skorzysta z 50-proc. kosztów
Preferencyjne zasady rozliczeń mają zastosowanie nie tylko w odniesieniu do przychodów pracownika uczelni z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego, ale również do jego innych elementów składowych.
Gdy się weźmie pod uwagę liczbę wydanych w ostatnim czasie interpretacji indywidualnych dotyczących możliwości zastosowania podwyższonych (50-proc.) kosztów w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych przez nauczycieli akademickich, nasuwa się wniosek, że temat ten w dalszym ciągu nie został do końca wyjaśniony. Wszystko za sprawą wejścia w życie ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: ustawa o szkolnictwie wyższym), która wpłynęła na zmianę dotychczasowego sposobu rozliczeń w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych. Organy podatkowe, wydając pierwsze stanowiska po wejściu w życie nowych przepisów (interpretacje z marca 2019 r.), wskazywały na możliwość stosowania preferencji w odniesieniu do wynagrodzeń pracowników uczelni wyższych. Problem jednak dotyczył tego, jakie składniki wynagrodzenia można objąć podwyższonymi kosztami uzyskania przychodów.
Co mówią przepisy
Zgodnie z ustawą o PIT, w przypadku korzystania przez twórców z praw autorskich, w rozumieniu odrębnych przepisów, koszty uzyskania przychodów określa się w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu. Jednocześnie, jak wskazuje ustawa o PIT, regulacja ta ma zastosowanie m.in. do działalności naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta