Jak być konkurencyjnym na rynku PPK
Obowiązek wprowadzenia PPK dotyczy coraz mniejszych firm. Po 1 stycznia 2020 r. PPK będą wdrażać przedsiębiorcy zatrudniający od 50 do 249 osób. Część z nich zleca prowadzenie obsługi kadrowo-płacowej firmom zewnętrznym.
Bezpieczne i rzetelne prowadzenie PPK w imieniu przedsiębiorcy może ułatwić biurom rachunkowym odpowiedni program komputerowy. Aplikacja Comarch PPK to gwarancja, że wszystko odbędzie się terminowo i zgodnie z zasadami określonymi ustawą.
Najważniejszą rzeczą, o jaką musi zadbać biuro rachunkowe, jest podpisanie umowy z rozpisaniem odpowiedzialności między biurem a firmą. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, kto, za co odpowiada i w jakich terminach mają być przekazywane dokumenty. Przygotować odpowiednie procedury, które w krytycznych sytuacjach pozwolą ustalić osobę odpowiedzialną za błąd czy brak nadzoru. Niewywiązanie się z umów w zakresie PPK wiąże się z wysokimi karami finansowymi.
Zakres obowiązków
Obsługa PPK wiąże się z prawidłowym naliczaniem i odprowadzaniem wpłat do PPK oraz ścisłą współpracą z wybraną instytucją finansową. Obowiązkiem biura rachunkowego jest terminowe naliczanie i odprowadzanie do instytucji finansowej wpłat do PPK. Pierwsze wpłaty do wybranej przez pracodawcę instytucji zostaną naliczone po podpisaniu umowy o prowadzenie PPK. Dotyczy to zarówno wpłat finansowanych przez pracodawcę, jak i pracownika niezależnie od tego, czy są to składki obowiązkowe, czy dobrowolne. Obliczanie i pobieranie wpłat odbywa się w terminie wypłaty wynagrodzenia. Wpłaty dokonywane są do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta