Jaki podatek od infrastruktury narciarskiej
Kolej linowa, wyciąg narciarski i zjeżdżalnia grawitacyjna są urządzeniami technicznymi. Nie podlegają więc podatkowi od nieruchomości.
Zbliża się zima, a wraz z nią sezon na uprawianie sportów zimowych. W ośrodkach narciarskich zaczęło się już naśnieżanie stoków. Jednak nie tylko brak śniegu może budzić niepokój przedsiębiorców żyjących z turystyki. Istotną kwestią, która od lat jest istotna dla właścicieli infrastruktury narciarskiej, jest jej opodatkowanie podatkiem od nieruchomości. Warto zatem przypomnieć tegoroczne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 lipca 2019 r. (II FSK 2693/17), w którym sąd stwierdził, że kolej linowa, wyciąg narciarski i zjeżdżalnia grawitacyjna jako urządzenia techniczne nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Orzeczenie jest zwieńczeniem sporu powstałego w wyniku złożonej przez spółkę (prowadzącą ośrodek narciarski) skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (I SA/Wr 1029/16) na interpretację indywidualną w sprawie zasad opodatkowania obiektów infrastruktury ośrodka narciarskiego, a w dalszej kolejności skargi kasacyjnej na ww. wyrok.
Zagadnienie przedstawione organowi interpretacyjnemu dotyczyło ustalenia czy kolej linowa, wyciąg narciarski i zjeżdżalnia grawitacyjna wchodzą w zakres art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol) i tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowle. Zgodnie z tą regulacją upol, do budowli zalicza się dwie kategorie obiektów:
- po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta