Polska wśród liderów rewolucji
Innowacje stały się napędem branży finansowej. To tam toczy się konkurencyjna batalia między tradycyjnymi instytucjami, jak banki czy firmy ubezpieczeniowe, a startupami i potężnymi korporacjami technologicznymi.
Preferencje klientów i rozwój nowych technologii wymuszają radykalne zmiany w funkcjonowaniu sektora finansowego. – Konsumenci chcą mieć zdalny dostęp do bankowości – internetowej i mobilnej – przez całą dobę. Jej popularność rośnie szybciej niż powszechność korzystania z internetu – mówi Teresa Czerwińska, była minister finansów, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. I przytacza wyniki najnowszego raportu o stabilności systemu finansowego. Wynika z niego, że polski sektor znalazł się w czasach rewolucji technologicznej.
Konkurencja i współpraca
Wydatki na inwestycje w innowacje technologiczne stanowią coraz większą część kosztów operacyjnych banków – wynika z analiz NBP. Jednak inwestycje te są silnie skoncentrowane w największych instytucjach. Grupa najbardziej zyskownych banków w ub.r. odpowiadała za ok. 81 proc. wydatków na innowacje w sektorze. Rosną więc dysproporcje rozwojowe między bankami. A to nie tylko kluczowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta