Gdy pracodawca płaci za prywatne auta, nie ma PIT
Jeśli pracownik otrzymuje tylko zwrot wydatków, które obowiązana jest ponosić zatrudniająca go firma, to nie osiąga żadnego przysporzenia. W konsekwencji, nie uzyskuje przychodu do opodatkowania. Aleksandra Tarka
Samochód to jedno z podstawowych narzędzi ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Auta są obecne w niemal każdej firmie i tej jednoosobowej, i zatrudniającej setki pracowników. Podatkowo to jednak trudny temat, który od lat generuje wiele problemów w różnych obszarach, głównie co do odliczania VAT oraz rozliczania kosztów podatkowych w CIT i PIT. Wiele wątpliwości pojawia się także wtedy gdy firma oddaje auta pracownikom czy wykorzystuje ich prywatne auta do własnych celów. Zwłaszcza gdy robi to odpłatnie, powstaje pytanie co z przychodem u pracowników. Fiskus, który w każdej kwocie wypłacanej pracownikowi widzi szansę na PIT, bez skrupułów każe pracodawcom opodatkowywać zwrot kosztów, gdy pracownicy wykorzystują firmowo swoje własne samochody.
Na szczęście tak profiskalne podejście nie znajduje potwierdzenia w orzecznictwie sądów administracyjnych. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Z podatkiem czy bez
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła spółka. Wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą w małej wsi, na terenie mało zaludnionym. Zatrudnia pracowników z innych miejscowości położonych od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów od siedziby firmy. Tłumaczyła, że zamierza podpisać z pracownikami dwa rodzaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta