Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Święty spokój w zamian za ścisłą i bieżącą współpracę

30 grudnia 2019 | Podatki i księgowość | Agata Czerniak 
Dawid Zarębski

Podmiot, który zawrze z szefem KAS umowę o współdziałanie, będzie mógł obniżyć ryzyko podatkowe prowadzonej działalności. Dostanie gwarancję otrzymywania wiążących opinii administracji podatkowej, co pozwoli mu uniknąć ewentualnych sporów. Agata Czerniak 
Dawid Zarębski

 

1 lipca 2020 r. wejdą w życie przepisy przewidujące możliwość zawarcia przez podatników umowy o współdziałanie z szefem Krajowej Administracji Skarbowej.

Początkowo w zamyśle ustawodawcy umowa o współdziałanie miała zostać wprowadzona do polskiego systemu podatkowego wraz z nową ordynacją podatkową w ramach instytucji programu współdziałania, czyli polskiej odsłony monitoringu horyzontalnego. Niestety, od momentu skierowania do Komisji Finansów Publicznych w lipcu 2019 r., prace nad nową ordynacją zostały wstrzymane. Nowelę do ordynacji w zakresie umowy o współdziałanie uchwalono razem z ustawą o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych.

Umowa o współdziałanie to pierwsza z zaproponowanych konsensualnych metod rozwiązywania sporów i będzie ona realizacją postulatu ograniczenia władczej postawy fiskusa wobec przedsiębiorców. Programy mające na celu przekształcenie tradycyjnego modelu funkcjonowania administracji podatkowej w relacje oparte na zaufaniu, przejrzystości i pewności mają stać się jednym z najistotniejszych elementów strategii zapewniania prawidłowego wypełniania obowiązków podatkowych w różnych krajach Unii Europejskiej. Programy współdziałania (tzw. co-operative compliance) już od 2005 r. wdrożone zostały m.in....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11545

Wydanie: 11545

Spis treści

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament