Święty spokój w zamian za ścisłą i bieżącą współpracę
Podmiot, który zawrze z szefem KAS umowę o współdziałanie, będzie mógł obniżyć ryzyko podatkowe prowadzonej działalności. Dostanie gwarancję otrzymywania wiążących opinii administracji podatkowej, co pozwoli mu uniknąć ewentualnych sporów. Agata Czerniak Dawid Zarębski
1 lipca 2020 r. wejdą w życie przepisy przewidujące możliwość zawarcia przez podatników umowy o współdziałanie z szefem Krajowej Administracji Skarbowej.
Początkowo w zamyśle ustawodawcy umowa o współdziałanie miała zostać wprowadzona do polskiego systemu podatkowego wraz z nową ordynacją podatkową w ramach instytucji programu współdziałania, czyli polskiej odsłony monitoringu horyzontalnego. Niestety, od momentu skierowania do Komisji Finansów Publicznych w lipcu 2019 r., prace nad nową ordynacją zostały wstrzymane. Nowelę do ordynacji w zakresie umowy o współdziałanie uchwalono razem z ustawą o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych.
Umowa o współdziałanie to pierwsza z zaproponowanych konsensualnych metod rozwiązywania sporów i będzie ona realizacją postulatu ograniczenia władczej postawy fiskusa wobec przedsiębiorców. Programy mające na celu przekształcenie tradycyjnego modelu funkcjonowania administracji podatkowej w relacje oparte na zaufaniu, przejrzystości i pewności mają stać się jednym z najistotniejszych elementów strategii zapewniania prawidłowego wypełniania obowiązków podatkowych w różnych krajach Unii Europejskiej. Programy współdziałania (tzw. co-operative compliance) już od 2005 r. wdrożone zostały m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta