W jaki sposób ujmować korekty cen transferowych
Transakcje z podmiotami powiązanymi muszą być zawierane na warunkach, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niezależne. Rzeczywistość biznesowa może się jednak okazać inna niż pierwotne założenia, przez co ustalone ceny przestają być rynkowe. Krystyna Szydłowska Magdalena Narkun
Gdy ustalony uprzednio poziom cen przestaje być rynkowy, powstają odchylenia pomiędzy planowanym (rynkowym) poziomem rentowności, a tym faktycznie zrealizowanym przez podmioty powiązane. Z tego powodu, aby zachować rynkowy charakter transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, na koniec roku podatnicy dokonują weryfikacji, która może skutkować koniecznością przeprowadzenia korekty cen transferowych.
Przykład
Centralny zagraniczny podmiot z grupy obciąża w ciągu roku spółki lokalne za świadczone centralnie usługi wsparcia operacyjnego (management services). Opłaty w ciągu roku (dla uproszczenia) kalkulowane są na podstawie budżetowanych danych finansowych. Na koniec roku usługodawca weryfikuje faktyczne koszty świadczonych usług i okazuje się, że koszty szacunkowe były niższe od rzeczywiście poniesionych. Powstaje wówczas konieczność obciążenia spółek lokalnych dodatkowym wynagrodzeniem.
Przykład
Lokalny dystrybutor kupuje towary handlowe od swojego dostawcy. Magazyn regionalny położony jest w jednym z krajów europejskich. Model cen transferowych działa w oparciu o zagwarantowaną marżę dla lokalnego dystrybutora, adekwatną do pełnionych funkcji, zaangażowanych aktywów i ponoszonych ryzyk (metoda marży transakcyjnej netto) przy wskaźniku rentowności określonym na poziomie marży z działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta