Certyfikat rezydencji uchroni przed podatkiem u źródła
W przypadku leasingu urządzenia przemysłowego od zagranicznego oddziału nierezydenta, leasingobiorca posiadający certyfikat rezydencji leasingodawcy może nie pobierać zryczałtowanego podatku.
Monika Mąkosa
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 października 2019 r. (0111-KDIB2-1.4010.300.2019.3.BJ).
Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie przewozów lotniczych. W swojej działalności korzysta z samolotów pasażerskich leasingowanych (bez załogi) od szwajcarskiego oddziału spółki z siedzibą w Luksemburgu. Ponoszone przez wnioskodawcę opłaty są związane z działalnością tego oddziału. Leasingodawca nie posiada siedziby ani zarządu dla celów podatkowych na terytorium Polski, nie prowadzi również w kraju działalności gospodarczej poprzez położony tu zakład. Podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Luksemburgu. Wnioskodawca spodziewa się, że suma opłat leasingowych przekroczy w roku podatkowym wartość 2 mln zł.
Wnioskodawca zadał pytanie czy certyfikat rezydencji, potwierdzający rezydencję podatkową luksemburskiej spółki, będzie wystarczający, aby nie pobrać od opłat leasingowych podatku u źródła. W ocenie wnioskodawcy, taka możliwość wynika z rozporządzenia ministra finansów z 31 grudnia 2018 r. w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta