To nie przeszkody, tylko przygody
Natura sportowca jest taka, że kiedy coś boli, ale masz przed sobą cel, to walczysz i myślisz: „Wygram z tym!". Czasami trzeba jednak umieć wrzucić na luz i po prostu się wyleczyć. Całe szczęście, że jesteśmy regularnie badani – mówi Kamilowi Kołsutowi Angelika Cichocka, mistrzyni Europy w biegu na 1500 m i polska nadzieja na medal igrzysk olimpijskich w Tokio.
Plus Minus: Wróciła pani do biegania po dwóch latach przerwy i długiej walce z kontuzją, choć wielu ludzi mówiło, że nie ma na to szans...
Nie chciałam nikomu niczego udowadniać, robiłam wszystko dla siebie. Lekarz cały czas powtarzał: „Angie, będziesz biegać! Igrzyska są w zasięgu, igrzyska są twoje". Pozytywnie mnie nakręcał, dał nadzieję. Tak, byli tacy, którzy mówili: „Już po Cichockiej". A ja się podniosłam. Robiłam przez dwa lata wszystko, żeby wrócić.
Najtrudniej było o właściwą diagnozę?
W pewnym momencie było ich dziesięć. Robiliśmy mnóstwo badań, a nie ma nic gorszego niż bezradność. Miałam różne objawy: osłabienie mięśni, drętwienie, niemoc w nodze. Wreszcie trafiłam do doktora Wohlfahrta (Hans Wilhelm Mueller–Wohlfahrt, sławny lekarz, który od lat pracuje w Bayernie Monachium, leczył też m.in. Usaina Bolta – red.). Ma ogromną wiedzę i doświadczenie, ale przede wszystkim potrafi słuchać. Chwytał każde moje słowo. Podczas jednej z rozmów przyznał, że żaden piłkarz nie wytrzymałby z bólem tylu lat, co ja.
Już w 2018 roku podczas mistrzostw Europy w Berlinie było widać, jak się pani męczy.
Tamte starty były jak wołanie o pomoc, akt rozpaczy. Szarpałam się z bólem i własnym organizmem. A o ciało trzeba dbać. To narzędzie, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta