Dobroczynność jest opłacalna podatkowo
Darowizna przekazana na cele pożytku publicznego, po spełnieniu określonych warunków, może być odliczona od podstawy opodatkowania. Darczyńca powinien ująć podlegającą odliczeniu kwotę w rozliczeniu rocznym, a także złożyć informacje CIT-D oraz CIT-8/O.
Przedsiębiorcy niejednokrotnie decydują się na przekazywanie darowizn podmiotom prowadzącym szeroko rozumianą działalność społecznie użyteczną. Legalna definicja umowy darowizny regulowana przepisami kodeksu cywilnego stanowi, że umowa darowizny polega na zobowiązaniu się przez darczyńcę do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W takim przypadku często występują wątpliwości co do właściwego ujęcia tego typu świadczenia w CIT.
Poza kosztami
Co do zasady, darowizna nie może być uznana za koszt uzyskania przychodów. Wynika to z treści art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT, zgodnie z którym nie są kosztem darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej. Kosztem uzyskania przychodów mogą być natomiast koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT (upraszczając, przepis ten wyłącza ze wskazanej kategorii napoje alkoholowe), przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej: ustawa o DPP), z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Poza wskazanymi wyjątkami, darowizna nie stanowi zatem kosztu uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta