Właściciel prawny i ekonomiczny to nie zawsze ten sam podmiot
Gdy organ uzna, że między własnością prawną a ekonomiczną aktywów niematerialnych są rozbieżności, które nie mają odzwierciedlenia w wynagrodzeniu, może zakwestionować dotyczące ich transakcje.
W grupach kapitałowych często spotkać się można z transakcjami, w ramach których podmioty powiązane przenoszą pomiędzy sobą aktywa niematerialne (np. sprzedają je lub transferują), a następnie udzielają sobie licencji na korzystanie z takich aktywów w ramach prowadzonej działalności. Z perspektywy cen transferowych nieodłącznym aspektem związanym z takimi transakcjami jest kwestia własności prawnej i ekonomicznej danego aktywa niematerialnego, która często nie jest analizowana przez podatników, a która coraz częściej jest przedmiotem zainteresowania organów kontrolujących, ponieważ wpływa na sposób kalkulacji i wysokość wynagrodzenia w tych transakcjach.
Transakcje realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi dotyczące aktywów niematerialnych w ostatnim czasie cieszą się szczególnym zainteresowaniem organów kontrolujących. Organy przede wszystkim szczegółowo analizują wszelkie transakcje wewnątrzgrupowe, dotyczące licencji/sprzedaży znaków towarowych. Kwestią badaną przez organy w takich transakcjach jest m.in.:
- czy w przypadku sprzedaży/przeniesienia danego aktywa niematerialnego, np. znaku towarowego, wraz z przeniesieniem jego własności prawnej dochodzi również do przeniesienia jego własności ekonomicznej, oraz
- czy w przypadku licencji udzielanej po takim przeniesieniu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta