Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Epidemia rozwija się w sposób albo niemiecki, albo włoski

23 marca 2020 | Wydarzenie | Izabela Kacprzak Grażyna Zawadka

Być może koronawirus w Niemczech, który dynamiką przypomina ten w Polsce, ma nieco inną sygnaturę genetyczną i dlatego jest mniej zjadliwy – mówi prof. Miłosz Parczewski, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

 

Jesteśmy przed szczytem epidemii – w kolejnym tygodniu zakażonych może być tysiąc lub nawet 1,5 tysiąca osób. Kraje robią prognozy zachorowań pod kątem stanu zdrowia obywateli, wieku, a nawet klimatu. Na jakich prognozach oparta jest statystyka polskiego rządu?

Modeli jest kilka, ale warto się oprzeć na krajach podobnych, także klimatycznie i geograficznie. W naszym przypadku są to Niemcy. Genetycznie są bardzo podobni do Polaków. Jeśli popatrzymy na dynamikę wzrostu krzywej infekcji u nas i krajach ościennych, to ta krzywa jest praktycznie równoległa do krzywej niemieckiej. W najbliższych dniach będziemy obserwować, czy ona będzie się od modelu niemieckiego odchylać, wypłaszczać po tych wszystkich restrykcjach, jakie wprowadził rząd. Do czwartku była identyczna, z jedną różnicą – mieliśmy dwa tygodnie przesunięcia. Możemy przyjąć, że Polska jest jak Niemcy dwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11615

Wydanie: 11615

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament