Brawa tylko na balkonie
Pandemia uderzyła we Francji w sektor zatrudniający 2 mln ludzi, o zysku większym niż produkcja samochodów. EWA IZABELA NOWAK
„Nic nie spada z nieba. Ponosimy odpowiedzialność za to, co nas spotyka" – mówi Madeleine, zbuntowana dziewczyna, we francuskim filmie „Wojownicy" z 2014 roku. Nawiązując do końca świata, wspomina epidemię, która powoduje, że ludzie nie mogą oddychać – w pewnym sensie rodzaj koronawirusa. Zagrała ją Adèle Haenel, która trzy tygodnie temu opuściła galę Cesara na wieść o przyznaniu statuetki Romanowi Polańskiemu za film „Oficer i szpieg".
Stan wojny
Pierwszym członkiem rządu francuskiego zarażonym koronawirusem jest Franck Riester, minister kultury. 18 marca powiadomił o wyjątkowym dofinansowaniu dla kultury, szczególnie dotkniętej pandemią. Pomoc będzie wynosić: 10 mln euro dla muzyki, 5 mln dla teatru oraz świata książki, 2 mln dla plastyki. „To nasza odpowiedź na obawę, że osłabione struktury znikną. To walka o przyszłość naszego modelu kultury".
W sektorze kultury pracuje prawie 2 mln osób. Od lat przynosi wyższe zyski niż produkcja samochodów, wpływy sektora turystycznego powiązanego z kulturą są zaś najważniejszym źródłem dochodów Regionu Paryskiego.
Francuskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta