Przestój ekonomiczny na szczególnych zasadach
Firma, której przez epidemię znacznie spadną obroty, może wprowadzić przestój ekonomiczny i obniżyć wynagrodzenia pracownikom. Otrzyma wtedy wsparcie na dofinansowanie płac i składek. ŁUKASZ KUCZKOWSKI
Jednym z rozwiązań wprowadzonych dla przedsiębiorców, którzy zostali albo zostaną zmuszeni do zamknięcia zakładów pracy, jest przestój ekonomiczny.
Przestój ekonomiczny w rozumieniu ustawy jest całkowicie odrębną instytucją od tych znanych wcześniej polskiemu prawu – to okres, w którym pracownik, pozostając w gotowości, nie wykonuje pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, kiedy to przyczyny te są powiązane z Covid-19. Przyczyny niewykonywania pracy mogą zatem leżeć po stronie pracodawcy (np. brak zamówień ze względu na Covid-19) albo być od niego niezależne (np. zamknięcie zakładu położonego w centrum handlowym o powierzchni większej niż 2000 mkw.. na mocy rozporządzenia).
Przestój nie musi obejmować wszystkich pracowników ani całego zakładu pracy. Można nim objąć poszczególne grupy pracowników, a nawet poszczególne osoby albo części zakładu pracy.
W ramach przestoju ekonomicznego pracodawca może obniżyć wynagrodzenia pracowników. Obniżka nie może być większa niż 50 proc. Jednocześnie obniżona pensja nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę (2600 zł brutto), z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
Obniżeniu płacy nie towarzyszy obniżenie wymiaru czasu pracy. Zatem obniżki nie wolno stosować wobec pracowników otrzymujących już wynagrodzenie minimalne. Analogiczna zasada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta