Klęska żywiołowa ogłosi się sama
Zbigniew Pastuszak, Marek Mędrek, Mariusz Sagan Prawdziwe problemy z pandemią zaczną się w maju – prognozują naukowcy z UMCS i SGH.
Epidemia rujnuje życie społeczno-gospodarcze. Pracownicy, nauczyciele, studenci, uczniowie zamknięci w domach próbują pracować, a osoby, które już straciły firmy lub pracę, rozpatrują czarne scenariusze. Lekarze, personel szpitali, ratownicy, laboranci, inne służby, ratują życie i zdrowie pacjentów.
Wszyscy liczymy na szybkie i mądre decyzje rządu i parlamentu. Politycy potrafią pokazać wyjątkową sprawność (np. ustawa „represyjna"), ale potrafią też bagatelizować problemy (np. opinie urzędników Ministerstwa Zdrowia, gdy wirus dotarł do Włoch) lub tracić czas na retorykę (np. wykład o starożytnym Rzymie w czasie debaty o pakiecie stabilizacyjnym).
Korzystając z techniki automatów komórkowych, wykonaliśmy symulacje numeryczne rozprzestrzeniania się Covid-19 w Polsce. Mimo działań prewencyjnych rządu, nie doszło do wygaszenia epidemii – ona się nadal rozwija. Miarą dynamiki tego rozwoju jest współczynnik R0, określający liczbę osób zarażanych przez jednego chorego (gdy R0 jest większy od 1, epidemia się rozwija).
Epidemia jest w bardzo wcześniej fazie
Choć założenia modelu (oparte na oficjalnych danych) mogą nie być do końca precyzyjne, to symulacje wskazują aktualną wartość R0=2,4. Epidemia jest więc w bardzo wczesnej fazie, a liczba chorych będzie się zwiększała bardzo dynamicznie.
Efekty naszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta