Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzysowy high-tech

25 kwietnia 2020 | Plus Minus | Krzysztof Kowalski
źródło: Getty Images

Wydarzeniom wstrząsającym cywilizacją od zarania dziejów towarzyszy pojawianie się nowych technologii lub rozwój niszowych, które czekały na swój moment. Co zrewolucjonizuje świat dzięki obecnej pandemii?

 

Gdy na półkuli północnej kończyła się epoka lodowcowa, a zanikające stada ogromnych ssaków zastępowała drobna leśna zwierzyna, do arsenału łowców dołączył łuk z krzemiennymi grotami. Gdy świat wkraczał w erę rolnictwa i konieczne było karczowanie lasów, pojawiła się siekiera. Wojny w XVII wieku, wybuch wulkanu Luki, który obniżył temperaturę na półkuli północnej o 1 st. C, i rewolucja francuska spowodowały fale głodu. Na odsiecz przyszła nowa technologia agrarna – uprawa i wykorzystanie ziemniaków na masową skalę (wcześniej uważano, że nadają się one jako pożywienie jedynie dla świń i jeńców).

Dla jakich technologii, nowych lub już istniejących, obecna pandemia będzie trampoliną?

Mobilny respirator

Najpotężniejsze na świecie laboratorium naukowe CERN (Europejska Organizacja Badań Nuklearnych) pod Genewą znane jest głównie z gigantycznego, długiego na 27 kilometrów akceleratora Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Dziś naukowcy pracują nad projektem o dużo mniejszej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11643

Wydanie: 11643

Zamów abonament