Komorniku, możesz stać się dłużnikiem… z tytułu swojej odpowiedzialności
Sprzedaże licytacyjne nieruchomości w ramach egzekucji komorniczych ciągle cieszą się popularnością. Trzeba jednak pamiętać o związanych z nimi konkretnych obowiązkach podatkowych. Błędy w tym zakresie mogą być kosztowne.
Licytacje komornicze nieruchomości to z jednej strony szansa na nabycie w korzystnej cenie, często najbardziej atrakcyjnego, składnika majątku dłużnika, a z drugiej - nierzadko jedyna możliwość zaspokojenia, przynajmniej częściowego, roszczeń wierzyciela w sytuacji, gdy egzekucja w pozostałym zakresie okazała się bezskuteczna.
Warto jednak zwrócić uwagę na istotny aspekt zawieranych w tym trybie umów dostawy towarów, jakim jest przypisanie komornikom sądowym określonych obowiązków podatkowych. Konsekwencje potencjalnego błędu w tym zakresie mogą bowiem okazać się trudne do naprawienia lub wręcz nieodwracalne.
Płatnik VAT
Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej jest transakcją, która – co do zasady – podlega opodatkowaniu VAT. W tym przypadku płatnikiem podatku jest, jak wynika wprost z art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług, komornik sądowy. Przy sprzedaży towaru komornik wystawia zatem, w imieniu dłużnika i na jego rachunek, fakturę VAT, w treści której wskazana jest należna stawka tego podatku. Obowiązek jego zapłaty obciąża każdorazowo podatnika VAT, któremu następnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta