Dywidenda dla spółki z Gibraltaru z podatkiem u źródła
Dyrektywa przewidująca zwolnienie z podatku u źródła zysku wypłacanego przez spółki zależne z jednego na rzecz spółki dominującej z innego kraju UE nie dotyczy podmiotów utworzonych na Gibraltarze i podlegających tam opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Emilia Wolnowska
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2 kwietnia 2020 r. w sprawie C-458/18 („GVC Services – Bulgaria" EOOD).
Stan faktyczny
W omawianej sprawie rozpatrywane przepisy bułgarskiego prawa krajowego transponują Dyrektywę Rady 2011/96/UE z 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich.
Sprawa dotyczyła jednoosobowej spółki z o.o. prawa bułgarskiego. Do 1 lutego 2016 r. jej kapitał zakładowy należał w całości do spółki utworzonej na Gibraltarze. W okresie od 13 lipca 2011 r. do 21 kwietnia 2016 r. spółka bułgarska wypłaciła na rzecz spółki dominującej z Gibraltaru dywidendy bez pobrania i wpłaty podatku należnego od nich w Bułgarii. Uważała, że spółkę gibraltarską można uznać za zagraniczną osobę prawną, która jest rezydentem dla celów podatkowych w państwie członkowskim UE. Zdaniem spółki bułgarskiej, spółkę dominującą można zrównać ze spółką utworzoną w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii i podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na Gibraltarze, który – jej zdaniem – jest równoważny „corporation tax w Zjednoczonym Królestwie", wskazanemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta